Vyúčtovanie od Spokojného Bývania = chyby, zavádzanie, klamstvá...

Autor: Peter Řehánek | 3.6.2013 o 7:30 | Karma článku: 11,14 | Prečítané:  3692x

Tak by som nazval (ne)činnosť tejto správcovskej spoločnosti (100% vlastníkom je mestská časť Bratislava-Vrakuňa). V súčasnosti spravuje viac ako 100 domov, nielen vo Vrakuni, ale aj iných mestských častiach. Žiaľ,  náš dom nie je výnimka. Stále je v správe tejto plne neprofesionálnej organizácie, ktorá len vyberá poplatky, ale nič zmysluplné pre bytové domy a ich majteľov neurobí, možno iba v prípade,  ako sa hovorí, keď jej z toho niečo "kápne".

Samozrejme s kúzelným dátumom 31.5.2013,  do ktorého je správca povinný odovzdať vyúčtovanie, bolo doručené vyúčtovanie aj nám. Tento rok sme ho dostali dokonca o pár dni skôr.  Naivne som veril, že po troch rokoch neskutočných chýb, reklamácií a urgencií sa správca poučil a vyhotovil vyúčtovanie v zmysle zákona a  Zmluvy o výkone správy tak, aby bolo jasné, prehľadné a dalo sa majiteľmi bytov skontrolovať.  Bol som naozaj naivný. Vyúčtovanie je chybné skoro v  každej položke, prípadne sú tam hodnoty, u ktorých ani absolútny laik netuší, ako sa k nim správca dopracoval. V podstate ani neviete,  či sú náklady správne.

Mýlia si tu pojmy, ktoré následne prekrútia a označia ich ako "upravené".  Napríklad disponujú s podlahovou plochou, ktorú následne označia ako "upravená podlahová plocha", pritom je to "vykurovaná plocha".  Čím dlhšie a podrobnejšie študujete vyúčtovanie Spokojného bývania, zisťujete, že viete a rozumiete ešte menej ako v predošlé roky, a to doslovne. Nepoznáte fakty, ako sú napríklad odčítané hodnoty meračov teplej a studenej vody za celý dom, takže koeficient,  ktorý si dovolil uviesť správca je možno zase o niečo upravený, prípadne rovno vymyslený a nemáte možnosť to skontrolovať.

Pri nákladoch na vodu zistíte, že vlastne neviete prečo platíte za vodu, ktorá je následne zohriata na teplú a celú túto sumu vám vrátia ako preplatok. Naopak, pri studenej vode si nájdete minimálne nedoplatok vo výške štvrtiny predpísanej zálohy. Keď ste si mysleli, že v roku 2012 málo pršalo, tak na to zabudnite, opäť platíte viac za stočné a nie je to len pár centov. Údaj, akým spôsobom správca vypočítal tento nákad práve na váš priestor neoveríte, pretože vo vyúčtovaní nenájdete údaj, ktorým sa náklad počíta. Zimná údržba sa nediala, sneh odpratávali susedia, ale poplatok za túto službu však nájdete(?!)  Predpokladám, že zmluvu na túto službu ani nemáme, keďže sa o nej na schôdzi nehlasovalo.

Toto je však este stále nič oproti tomu, keď vidíte náklad na osvetlenie spoločných priestorov v sume 2.018€. V dome, ktorý má 36 bytov a 15 nebytových priestorov (garáží), každý má svoj merač elektriny, ktorú si platí sám. Táto suma dokázala podla správcu stúpnuť o 400€, oproti roku 2011! A to nemáme ani výťah. Samozrejme ani netuším, koľko nás stojí 1 kWh, a kladiem si otázku, či to v rámci udržania zdravého rozumu chcem vedieť.  Správcovi sa to ale zdá asi úplne normálne, pričom už pred 1,5 rokom som ich upozorňoval na skutočnosť, že je nutné vymeniť istenie. Podľa neho je údaj za osvetlenie v poriadku.

Ešte som asi len v polke vyúčtovania a zisťujem, že si správca zvýšil poplatok za výkon správy. Je to kvôli inflácii? Aspoň keby vám to počas roku 2012 oznámil. Jediné,  k čomu sa zmohol je oznámenie, že vám teda veľkodušne odpúšťa  polovičku jedného poplatku z roku 2011, pretože sme minulý rok dostali vyúčtovanie až po termíne, v polovičke júna 2011. Toto však vo vyúčtovaní za rok 2012 nenájdete. Zároveň však poplatok 1,75€ za poslanie vyúčtovania Spokojné Bývanie zinkasovať nezabudne.

Keď už si vravíte,  že to je naozaj asi zlý vtip, do stavu pred infraktom vás uvedie náklad na teplo. Je to najvyššia a povedal by som najdôležitejšia položka vo vyúčtovaní, ktorá má byť jasne a prehľadne vykalkulovaná a uvedené všetky hodnoty, z ktorých sú finálne sumy vypočítané. Údaje o spotrebe plynu, elektriny a ostatných nakladoch však nezistíte. Nehovoriac o tom, koľko ste zaplatili za leasing, ktorým sa spláca postavená vlastná domová kotolna. Áno, mali sme tú drzosť a pred dvoma rokmi sme si dovolili odpojiť sa  od veľkovýrobcu tepla Dalkia a postaviť si vlastnú kotolňu, aby sme ušetrili na teple, čím správca nebol nadšený a podnikal všetky kroky k tomu, aby sme ju nepostavili. Následne ďalším čítaním zistíte, že ste si asi vymenili vykurovacie telesá, pretože každé z nich má iný koeficient tepelného výkonu a tiež typ a názov telesa oproti minulému roku!  Pričom sa ale počas roka naozaj nemenili. Takýchto vecí sa dá vo vyúčtovaní za rok 2012 nájsť oveľa viac. Stačí si v rýchlosti prečítať poplatky čerpania fondu opráv a zistíte, že ste mali síce schôdzu v prenajatom priestore (škole) len 1x, ale podľa nákladov bola 2x. Dokonca ste vždy zaplatili za služby 2x16,58€ , aj keď neviete za aké (asi za služby vrátnika, ktorý v škole sedel a otvoril dvere?). Nechýba tu ani poplatok za mobilné služby O2 pre zástupcu vlastníkov.

To už radšej balíte všetko späť do obálky a dýchate zhlboka, hovoríte si, že to nesmiete vzdať a tak vzniká tento blog. Pravdepodobne je to len začiatok ďalšej série reklamácií a sťažností a blogov, pretože správca Spokojné Bývanie si naozaj zaslúži, aby obyvatelia v Bratislave a  jeho potencialni klienti vedeli o jeho viac ako fušerskej práci. Za tú môžu nielen zamestnanci, ale najmä vedenie tvorené štatutármi - poslancami mestskej časti Vrakuňa za strany SMER-SD a SDKU, niektorí si tu dokonca našli teplé miestečká. Napísal som emailom  žiadosť o dodanie fakúr a dokladov, podľa ktorých dospeli k výsledným sumám a jedinou odpoveďou mi bolo, že mi nič nedajú a mám kontaktovať zástupcu vlastníkov. Táto spoločnosť však zabúda na to, že oni sú tu pre nás a nie naopak a že im zo zákona vyplýva povinnosť predložiť všetky dokumenty majiteľovi bytu. Chce týmto správca zakrývať údaje o neefektívnom čerpaní nákladov? Dokazuje to, že naozaj nič štátne nemôže fungovať spoľahlivo, a tak,  aby nikto nebol okrádaný.

Ak to náhodu správca nevie, zákon prikazuje, aby bolo vyúčtovanie zrozumiteľné čo v žiadnom prípade nie je, aspoň nie to od Spokojného Bývania. Verme len, že pri najbližšej schôdzi majitelia bytov konečne dostanú rozum a správcu Spokojné Bývanie pošlú do zabudnutia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?